everybody
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
everybody

relatii, cunostinte, prietenii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 NU exista iubire !

In jos 
+3
Oak
Evrika
Mira
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 1:40 am

Sters...din motive obiective.

Mira


Ultima editare efectuata de catre Mira in Joi Oct 15, 2009 2:22 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Evrika

Evrika


Mesaje : 12
Data de înscriere : 24/08/2009
Localizare : Oltenia de N/E

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 3:06 am

Marin Sorescu
--------------------------------------------------------------------------------
Scara la cer

Un fir de paianjen
Atârna de tavan.
Exact deasupra patului meu.

În fiecare zi observ
Cum se lasa tot mai jos.
Mi se trimite si
Scara la cer - zic,

Mi se arunca de sus.

Desi am slabit îngrozitor de mult
Sunt doar fantoma celui ce am fost
Ma gândesc ca trupul meu
Este totusi prea greu
Pentru scara asta delicata.

- Suflete, ia-o tu înainte.
Pâs! Pâs!
Sus In jos
Oak

Oak


Mesaje : 36
Data de înscriere : 21/08/2009
Varsta : 54
Localizare : Ineu

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 3:56 pm

Mira,incep sa cred si io ca nu exista.....sau cel putin nu asa cum ni-o imaginaseram noi(ca daca te indoiesti si tu de existenta ei e clar....visasi frumos si visul se spulbera).
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 4:02 pm

Se spulbera e putin spus, se duse dracu' de-a binelea !

Asculta la mine, daca stiam cum e starea aia in care te faci bucati si nu le mai poti aduna la loc....nu stiu ce faceam, da-n nici un caz nu ma riscam in asa hal...

Ca uite-acu, stau intr-o depresie de-aia neagra, nu vreau nici sa vorbesc, nici sa ascult, nici sa inteleg...

Si, dintr-un motiv inexplicabil, desi-s un om inteligent si mi-am adus mie insami "n" argumente care mai de care...cred ca n-o sa-mi treaca de el niciodata...


Negativista,

Mira
Sus In jos
Oak

Oak


Mesaje : 36
Data de înscriere : 21/08/2009
Varsta : 54
Localizare : Ineu

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 4:12 pm

Postai si io ceva fain si cu talc.Citeste......poate te ajuta.
Cu siguranta iti cunosti valoarea........nu cobora stacheta sub nivelul ei.
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 4:26 pm

Oaki, multumesc de gandul bun, da' eu nu mai cunosc nimic, nu ma mai (re)cunosc nici macar pe mine...

Un lucru e sigur: oamenii unici n-ar trebui sa se intalneasca.


Mira
Sus In jos
Oak

Oak


Mesaje : 36
Data de înscriere : 21/08/2009
Varsta : 54
Localizare : Ineu

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 5:53 pm

lol! cum sa nu se intalneasca?
Rolling Eyes Adica sa traim de unii singuri ....nu-i bine.Asa nu stim daca ar fi mers sau nu.
E bine de stiut ce e mai bine sa-ti rupi:
-un deget
-o mana
-un picior
-gatul.
Ideal ar fi sa nu ne rupem nimic.....omul tinde spre perfectiune si atingerea idealului de cand se stie si naiba stie ca tot imperfect ramane.
Io nu ma mai plang frate......ci fac asa bounce ......ce nu s-a intamplat se datoreaza faptului ca acolo sus cineva ma iubeste si ma fereste de si mai rau....mai bine cu piciorul rupt decat cu gatul cheers
Pe bune Mira,ce nu te omoara te intareaste Smile
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 7:20 pm

Si-atunci de ce ma simt...slaba ?
Sus In jos
Oak

Oak


Mesaje : 36
Data de înscriere : 21/08/2009
Varsta : 54
Localizare : Ineu

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeVin Sept 25, 2009 3:50 am

Pt ca esti om.E omeneste sa te simti asa in acest moment....dar nu dureaza.Trece ca si apa.....stii,aia in urma careia raman pietrele.
Sa nu dea dreacu sa te apuci de filozofie si sa-l admiri pe E.Cioran ca tabacesc funduletul.......gasesc io si nuiaua si Mira lol!
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeVin Sept 25, 2009 5:41 am

Ma...ce sa zic...cu discipolul lui Cioran am schimbat niscai idei recent....
Intrucat si el m-a indemnat sa renunt la filosofie...inseamna ca-i grav...

O trece, asa o fi...s-o duce durerea aia care taie respiratia, dar ramane starea de lipsa, de gol, de "ceva"....
Stiu sigur, c-am mai experimentat senzatia, cu acelasi "andrisant", numa' ca de data asta e nitelus mai complicat, mai mult si mai adanc decat atunci...
Si daca de-atunci pan-acum nu mi-a trecut...e iluzie sa-mi imaginez c-o sa-mi treaca acum pentru vremea care-o sa vina...

Cu ganduri triste,

Mira
Sus In jos
Alexa

Alexa


Mesaje : 88
Data de înscriere : 05/08/2009
Localizare : ROMANIA

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeSam Sept 26, 2009 4:38 pm

Exista fetelor, exista!Am trait si nu voi uita asta.Iubirea declanseaza emotii mai puternice decat sexul, ea este cea mai putenica traire umana.
Fiind si o componenta a instinctului de aparare uneori cei parasiti pot cadea in depresii, sinucideri sau crime pasionale.
E foarte greu sa stapanesti acest sentiment, uneori chiar imposibil.
De aceea eu cred ca e bine sa primim iubirea ca pe un dar de pret . O iubire adevarata ramane pt toata viata in colectia celor mai frumoase amintiri.

Mira, draga mea, " unica" mea, eu zic sa stai in banca ta, nu mai alerga dupa " adrisant", poti devenii obsesie. Lasa-l, daca te iubeste cu adevarat te va cauta.Nu uita , barbatii sterg greu trecutul, nu iarta si nu uita.
Daca in aceasta perioada de " lipsa" a lui din viata ta te-ai fi calugarit de durere azi ati fi fost" compatibili" , gandeste-te la asta!

Fara rautate.,,,doar cu drag


Alexa
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeSam Sept 26, 2009 5:44 pm

Fato, incerc sa-mi pun ordine in viata. Si las timpul sa treaca. S-o alege cumva, pana la urma. Da sau nu, alba sau neagra, cu sau fara.

Pana-n sfarsitul anului, incerc sa vin in Bucuresti. Barem sa ne facem mai multi, nu ?


Cu planurile pe masa,

Mira
Sus In jos
Alexa

Alexa


Mesaje : 88
Data de înscriere : 05/08/2009
Localizare : ROMANIA

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeSam Sept 26, 2009 6:23 pm

Aha, scopul scuza mijlacele, asa zii ca vrei sa devii " capitalista".Hai sa facem schimb de locatii, o perioada, ma mut eu in Craiova. Very Happy

Doresc de mult sa vizitez acest oras, iaca ocazia cu tine. De unde i se trage numele oare? ... de la Crai....love?

https://www.youtube.com/watch?v=o6dELoBLFYk

lol!


Ultima editare efectuata de catre Alexa in Sam Sept 26, 2009 9:55 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeSam Sept 26, 2009 6:44 pm

Ia nu fi naroada...ce scop, ce mijloace? Am pomenit eu de asa ceva ?

Vino in Craiova cand ti s-o face de umblatura, cu mare placere iti arat orasul...e tare frumos, pacat ca-i locuit !


Friendly,

Mira
Sus In jos
M

M


Mesaje : 38
Data de înscriere : 10/09/2009

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeSam Sept 26, 2009 7:12 pm

“ Probabil ca in fiecare din noi exista teama de a ne angaja profund intr-o relatie de iubire sau prietenie, mai ales atunci cand suntem constienti ca in lumina exista si umbre si ca fericirea este uneori dureroasa.”

“ Putem sa ne iluzionam spunandu-ne ca am devenit mai intelepti prin experientele traite, ca nu ne vom mai lasa amagiti si vom ocoli prudenti tot ceea ce ne-ar putea provoca o suferinta pe care nu o meritam. Totusi, vine intrebarea :” La ce mai foloseste o intelepciune care nu ingaduie un dram de fericire ?” Asta vrei tu, Mira?

De cand te citesc, Mira, m-am tot gandit si nu stiu sa aleg ce sentiment am pentru tine. Imi placi si te admir si uneori nu-mi place ceva si-mi scapa ce anume nu-mi place…de fapt, nu ce nu-mi place, ci ce ma face sa nu ma simt prea in largul meu, aici cu tine… Ai o personalitate puternica, poate prea puternica, construita, esti inteligenta, naravasa, aluneci printre degete si ganduri, nu te lasi “prinsa” (nu vrei sau nu poti), pare ca nu te poate nimeni modela/domestici daca nu vrei tu (si e adevarat si mi-a placut ce sesizeaza/transmite subtil Pash_nicul …cred ca cuiva anume: “ Imi inchipui ca putini s-au gandit la ciudata asemanare dintre dragoste si dresura. In orice legatura dintre o femeie si un barbat unul din ei trebuie sa se lase domesticit. Altfel, iubirea nu se poate desavarsi. Unul trebuie sa-si piarda libertatea si sa devina supus. In felul acesta il constrange pe celalat, mai puternic, sa se ataseze de supunerea sa. Victoria devine infrangere si infrangerea devine victorie.“), uneori esti ca un comandant de osti, “ vreau si pot si trebuie ” si “ controlez totul ”. Cred insa ca din tine nu lipsesc frumusetea si emotia si valorile si trairile puternice/profunde. Si cred ca , in final, as putea sa te definesc cam asa : “ Mi se intampla intotdeauna ce vreau. Uneori, cand nu mi se intampla, e tot pentru ca asa vreau. “ Habar n-am daca-i asa, nu e nicidecum o judecata sau un repros, insa nu pot sa nu-ti spun toate astea, pentru ca, undeva, candva poate o sa te gandesti daca cel mai important e sa controlezi totul (mai ales ca e o mare iluzie ca ai/am putea asta) si daca nu cumva uneori ti-ar fi bine sa te poti plia la celalalt , uitand un pic de tine (pentru ca “nu te poti cunoaste refuzand “intalnirea “ cu ceilalti”) , privind mai mult imaginea de ansamblu si nu doar detaliile. Ma tot gandesc la povestea/trairea voastra de-aici/de-acum. Si stii, Mira? Eu nu mai inteleg nimic. Oricum eu nu mai inteleg ce se intampla cu noi oamenii in ultima vreme, am senzatia ca nu mai suntem in stare sa ducem pana la capat un sentiment, e ca o boala generala, parca inimile noastre ne sunt pustiite de un vant aspru si rece, desi, undeva sub stratul de zapada al inimii, arde un foc si fiecare ne dorim iubirea, chiar daca le avem pe toate celelalte, fiecare cautam malul pe care, in sfarsit sa ne puteam odihni impreauna cu el sau ea, pentru ca STIM ca singuri nu ne putem “odihni” pe deplin, nu ne putem opri sa cautam Cealalta Parte a noastra. Vad peste tot in jurul meu “ sentimente neincepute, sufocate sau pierdute pentru ca ne lasam condusi de teama generata de complexele si neputintele noastre, orgolii, lucruri neintelese sau neexplicate la timp, care sfarsesc prin a ne indeparta unul de altul, sentimente care ar putea sa ne hraneasca, sa ne imbogateasca sufletul, insa, undeva in adancul nostru, ne e teama.”

Mi se conturase un pic povestea voastra de candva si o …atingeam pe cea de-acum si ma bucuram pentru voi si as vrea sa va regasiti iarasi, chiar si-acum, pentru ca e posibil. Incepusem, cand v-am gasit pe voi, “ Everybody” , sa nu mai cred in iubire. Ma bucuram pentru voi, insa si pentru mine…pentru ca voi doi deveniserati steguletul ce insufleteste iarasi Cetatea parasita a Iubirii, aveam nevoie de cineva real care sa-mi spuna, Azi, ca mai exista iubirea, ca e posibil. Ce inteleg de aici este ca la un moment dat , prima data, ceva a facut sa nu puteti fi impreuna. Atunci cand s-a intamplat asta, tu ai fost cea care a renuntat..? te-ai indoit ca va merge ? Tu stii. Probabil ca acum, tu incepusei sa crezi, insa el, intre timp, “ a obosit” si nu mai crede in iubire …desi ar vrea ? Cert e ca, daca-i vorba de oameni, nu conteaza decat un lucru : ori te potrivesti, ori nu si poate ca in iubire nu e vorba doar de atractie sau lipsa ei, poate ca e vorba si de sincronizare (chiar tu spuneai : “…ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea a capeti ! Si cand s-o intampla, te rog eu sa nu fii prost ! “ Si stiind asta, nu trebuie sa nu mai crezi in iubire, iubirea exista, ramane sa credem, sa gasim/simtim “potrivirea” si sa ne (re)sincronizam. Pot sa descriu sentimentul de “am obosit” si de (ne)sincronizare, amintindu-mi de mine: candva, demult, ma tot rugam de mama sa ma lase sa merg la vreo petrecere..raspunsul era “ nu, ai de invatat, trebuie sa intri la facultate”. Insistam, raspunsul era “nu”. Uneori, in ultimul moment accepta, era un “da” rece, neintreg, nedeplin, ce ma facea sa nu-mi mai doresc asta, refuzam, n-as fi putut sa ma mai bucur (omul e tare ciudat si uneori pentru ca nu putem obtine totul, vrem sa nu mai avem nimic) …si nu ma mai duceam, pentru ca acceptul/intamplarea ce-mi trebuia, degeaba venea mai tarziu. Si pentru ca la vremea aceea, renuntam sa-mi mai doresc, pentru ca nu era la timp (imi refuzam, incapatanata o bucurie) asta s-a transformat in neputinta de a accepta, de atunci, orice invitatie la vreo petrecere, inventam tot felul de pretexte ca sa nu ma duc. Mi-au trebuit vreo 2 ani pana sa pot sa vreau si prima data cand s-a intamplat sa pot, am dansat de seara pana a doua zi dimineata, continuu. Si de atunci , a ramas asa : ma bucur. Insa, mi-a trebuit ceva timp sa ma resincronizez cu ce-mi trebuia si ce-mi doream. Asa e si cu iubirea, uneori, fara sa vrei, refuzi sa te sincronizezi, din teama…sau Dumnezeu stie din ce motive..

Intr-o zi, i-am spus unui prieten :” vreau sa iubesc, dincolo de orice, dincolo de mine, sa simt ca zbor, inmiit sentiment al celui pe care il stiam candva. Tu n-ai vrea sa mai iubesti ?” Raspunsul a fost :” Nu mai am puterea sa mai iubesc.” Si e barbat !!! …noi femeile suntem mai “predispuse” sa nu mai avem puterea de a o lua de la capat…Cum adica? Atunci n-am inteles. Iti trebuie putere sa iubesti? Poate ca da…si sa crezi. Stiu insa, ca e posibil sa iubesti, exista iubire. O spun pentru ca eu am trait zborul ei ( si cred ca va mai fi ) si caderea din foarte inalt, eu si el ne-m pierdut unul de altul. Si-am incercat atunci sa inteleg. Crezi c-am reusit? Stiu doar, acum, ca a fost mai bine asa. Si, desi doare al naibii de rau cand inima ti-e bucatele si m-am simtit vinovata si infranta, mi-am simtit respinsa toata fiinta mea, nicio infrangere nu doare mai tare ca cea in dragoste si n-am vrut sa mai aud de iubire si n-am mai iubit de-atunci de-adevaratelea, am reusit sa le adun, bucatelele inimii, desi a durat destul. De-atunci, am trait si ce spunea Paler :” se spune ca n-ai nevoie de mai mult, cat timp te ai pe tine insuti ” , am trait perioade cand imi eram de ajuns eu si tot ce traiam, ma simteam bine eu cu mine, insa, “ am experimentat aceasta idee si nu-i adevarata, avem nevoie de mai mult, avem nevoie de cineva care sa ne iubeasca si, mai ales, de cineva pe care sa-l iubim.”

Stiu ca sunt mai puternica acum, nu ma mai simt vinovata ca nu fac suficient din ce ar trebui facut de amandoi, acum singurul lucru pe care il inteleg sa mi-l asum este :” Am facut tot ce a depins de mine pentru a dezvalui ce am simtit cand m-a legat ceva puternic de cineva? “ Si daca da si n-a avut ecou…asta e! Inaintez! Inainte eram dependenta de oameni. Acum, cand simt ca alaturarea lor de mine nu le-ar putea face bine sau ca n-ar intelege/suporta trairile mele (pentru ca eu nu sunt “normala”, in loc sa ma gandesc la cratita, am numai gargauni in cap, de viata traita, nu supravietuita ) sau cand simt ca el/ei asteapta, ca un test, sa fac ceva in plus si sa-i conving ce/cum Sunt…plec. Pentru ca dragostea nu ar trebui sa consume energii, sa te simti secatuit tot incercand sa demonstrezi ceva sau pe tine, ea nu trebuie sa insemne dependenta si lupta. Si stiu ca Cel ce va simti ca e important sa vina langa mine/cu mine, va veni, stiu ca va fi ! Si daca nu…asta e, nu vreau sa ma gandesc acum la asta! Vreau insa sa pot darui din ceea ce sunt, fara masura, stiu ca “ fiecare valoreaza exact cat a iubit” si “in final, ramai doar cu ceea ce ai iubit.” Stiu acum ce-mi doresc: sa ma accepte/ne acceptam, firesc, asa cum suntem sa nu ne stinghereasca vreodata tacerile, sa fie Acea complicitate a inimilor, sa simt ca el crede in mine dincolo de orice greseli, sa simt deschiderea lui sufleteasca si sa o pot lasa si pe a mea sa se iveasca, sa pot sa ii spun orice imi trece prin minte fara sa ma intreb ce va crede sau ce va gandi despre mine. Nu vreau/nu pot/nu stiu sa fac compromisuri, oricat de greu mi-ar fi. Si ma simt libera acum, pentru ca “ nu ma tem sa iubesc ceea ce va/poate muri “

Nu stiu decat reteta ca trebuie sa crezi si sa lasi sa se iveasca. Desi emotia/sentimentul/fascinatia exista, atunci cand nu crezi se duce naibii totul.

Candva aveam un joc fascinant si fara final : incercam sa inteleg Barbatul ! Credeti ca mi-a reusit ?!? Cineva spunea :” Acum suntem mult prea destepti pentru a putea sa supravietuim fara intelepciune!” Si sunt mai inteleapta acum...nu incerc sa mai inteleg! El/ei Este/Sunt si gata ! Nici ei nu cred ca ne inteleg ! Dar, ca Penelopa, cos si descos, cuminte si tenace si rabdatoare …inca !

Daca stau sa ma gandesc mai bine, cred ca cel mai bine asta te defineste pe tine, Mira : puternica, “ After all, tomorrow is another day ! “



P.S. Hello, Everybody, bine v-am gasit ! NU exista iubire ! Icon_sunny
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeSam Sept 26, 2009 8:58 pm

Penelopa, am citit cu uimire si rabdare tot, dar absolut tot...

(Sters - consider ca s-a inteles ideea.)


Mira


Ultima editare efectuata de catre Mira in Joi Oct 15, 2009 2:26 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Alexa

Alexa


Mesaje : 88
Data de înscriere : 05/08/2009
Localizare : ROMANIA

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeSam Sept 26, 2009 9:37 pm

Bine ai revenit, Penelope! Parca te-am mai citit candva... undeva!.

In genere nu-mi plac textele lungi, devin obositoare si pierzi la un moment dat esentialul.

Postul tau pare insa panza Penelopei, tesuta in disperare pt Ulise. Frumos si trist totodata Cand te indragostesti la o anumita varsta si cazi in genunchi e greu sa te mai ridici.

Se spune ca iubirea e de fapt o atractie fizica , sexuala, de ce nu te poti indragostii de oricine, de ce ? de ce?
Ce taina ancestrala ascunde acest sentiment dureros de dulce, de iti ia linistea si mintile?Nici nu vreau sa stiu!
" Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
si nu ucid cu mintea , tainele ce le-ntalnesc
in calea mea"
....( Blaga, cata dreptate ai!)

O fi Mira, puternica cum zici, dar iubirea nu are adversar!Acum e " varza"Smile))) Embarassed
Sus In jos
Alexa

Alexa


Mesaje : 88
Data de înscriere : 05/08/2009
Localizare : ROMANIA

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeSam Sept 26, 2009 10:23 pm

Mira, exagerezi , nu i-a ridicat nimeni osanale chatyei,te-a orbit gelozia si ai stricat totul, stiu cum e. Nu totdeauna sensibilitatea unui om se citeste printre randurile scrise. Daca ar sta in picioare aceasta teorie as putea spune ca " cel pe care-l iubesti" e un insensibil, dar nu e!
Ne-am razboit mult timp pe forum, nu scapa nici-o ocazie sa ma atace.Ultimul razboi a fost de pomina. El cu gasca lui , eu cu a mea . In final am descoperit ca are si el o coarda sensibile, am atins-o si asa am facut pace!
Cred ca vedea in mine ceva din agresivitatea ta verbala pe care la un moment dat o incriminase. Un barbat care poate iubi o femeie ca tine, ce joaca cu cartile pe masa , merita tot respectul
Sper ca intr-o zi sa poti citii pt aducere aminte forumul de pe love , acolo il vei gasi pe el , cel adevarat, cu bune si cu rele
Prefer franchetea celor ca vio decat retragerea fara torte care e mult mai periculoasa si distrugatoare!
Sa ne scriem ... de bine

O fii de bine? Very Happy
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeSam Sept 26, 2009 11:20 pm

(Sters - consider ca s-a inteles ideea)


Filosoafa,

Mira


Ultima editare efectuata de catre Mira in Joi Oct 15, 2009 2:28 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Alexa

Alexa


Mesaje : 88
Data de înscriere : 05/08/2009
Localizare : ROMANIA

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeDum Sept 27, 2009 12:54 am

Mira, stiu cum e sa " mori incet"El cel putin stie cat de mult conteaza pt " vindecare" sa-ti raspunda, politetea si educatia il obliga sa faca asta.. si de ce nu si ce a mai ramas in inima lui pt tine.

Sloganul cu " hai sa ramanen buni prieteni " e depasit, nu se poate . o prietenie se poate transforma in iubire dar niciodata invers. Unui prieten ii incredintezi toate temerile tale, cum sa-i spui , stii , iubesc pe alta/altul, ?

Altii considera ca taind raul de la radacina , vindecarea e mai grabnica, gresit , coma poate surveni oricand, depinde cat de tare e inima.

Pt ca in tine , ma recunosc pe mine, cu mici diferente, iti spun cu mana pe inima" nu merita"

Pastreaza amintirea dar refa " basmul in bucatele" ce se chiama Mira.


https://www.youtube.com/watch?v=7k2j8ExtK_0

Daca tu crezi ca merita , lupta, refa-o!
Sus In jos
M

M


Mesaje : 38
Data de înscriere : 10/09/2009

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeDum Sept 27, 2009 1:24 am

Sa-ti traiasca copiii si sa fie fericiti si sanatosi ! Si tu !! Nu mi te imaginam mamica, o asa…indescriptibila NU exista iubire ! Icon_bounce si …grozava mamica.

Am stat mult sa ma gandesc daca sa postez ce am postat mai intai. Pentru ca m-am gandit ca n-are sens, nu voiam sa-ti para ca te judec. Si nici nu voiam sa ma trezesc ca-mi spui :” nu e treaba ta cum sunt eu !” E foarte sensibil si alunecos terenul pe care calc acum. Si asta pentru ca de obicei cand e vorba de inima si dragoste, in orice fel de relatie, fie ea de iubire, prietenie, relatii intre parinti si copii sau frati ….e greu sa analizezi la rece si problema nu e sa dai verdicte sau sa gasesti un vinovat, ci sa incerci sa-l faci pe celalalt sa inteleaga singur ce trebuie sa inteleaga. Asa ca, singurul lucru pe care-l pot face e sa fiu foarte sincera cu tine si sa-ti spun pe sleau ce vad acu’, pentru ca sunt sigura ca suporti si nu te mânii iar. De data asta ar fi si pe mine. Nu mi-e la indemana ca nu e si senzationalul andrisant aci, pentru ca nu vreau sa para ca-l barfim, insa-i mai bine ca nu e, pentru ca ai incepe poate sa-ti intorci iarasi capsorul si gurita doar catre el, fara ca mai intai sa vezi ce-i cu tine, ce se intampla cu tine.. In primul rand mi se pare extraordinar ca esti in stare sa povestesti. Nu mi-am imaginat asa povestea, cand ai spus ca nu exista iubire am crezut c-ai fost respinsa, parasita, am crezut ca doar tu il iubesti si el pe tine nu. Ori nu e deloc asa, aci e dragoste cu nabadai. Tu iti inchei mesajul cu “ Spovedita da’ manioasa pe doamne doamne” . Ai povestit, nu te-ai spovedit. Cred ca chiar asta ti-ar trebui, sa te “spovedesti” tie mai intai, adica sa “cobori de pe tocuri” si sa-ti spui tie, fara sa fie de fata si el (pentru inceput, pentru ca apoi sa-i spui si lui ) ce nu e ok cu tine in toata povestea asta, adica unde gresesti tu sau sa intelegi daca gresesti. Te-ai retras prima data fara ca el sa stie ce naiba se intampla: ”Eu am raspuns "da" pentru ca efectiv n-am putut sa spun "nu"...dar in momentul in care ne-am vazut m-am manifestat ca si cand ar fi fost "nu", incapabila sa-i spun cum stateau lucrurile....” Ai inceput a doua etapa a relatiei voastre fara sa limpezesti/cureti ceea ce era ascuns sub covor. N-ai curatat nici ce era ascuns sub covorul tau si nici sub al lui, nu i-ai spus ca l-ai mintit (precis ca prima data, inainte de a te marita i-ai spus cat esti tu de fericita ca te mariti, ca e omul visurilor tare acel barbat …asa-i?) nu i-ai spus nici atunci si nici acum despre gelozia ta nejustificata si inchipuita si despre toate celelalte. Cum poti sa pornesti fara sa stii adevarul (despre Chaty sau orice altceva iti imaginezi tu ca ar fi ) si fara ca el sa stie adevarul? Crezi ca e vreo sansa sa pleci in cea mai frumoasa calatorie posibila, sa construiesti asa cum visezi tu, adevarat, zapacitor, inaltator, unic daca nu ai pamantul curat si zdravan ? De ce ti-e frica? Daca te dezvalui si te accepta asa cum esti, cu toate temerile tale si tacerile tale, e ok. Dar trebuie sa inteleaga si omu’ ce naiba se intampla. Daca nu pricepe si nu te accepta (eu stiu ca va intelege, insa ar trebui sa te lasi “domesticita”, citeste-le copiilor daca tu nu poti s-o faci pentru tine, povestea cu vulpea si Micul Print ), vei simti ca ai facut tot ce depinde de tine si te vei simti oricum impacata cu tine. Iacata ca el crede ca esti insensibila si nu iubesti oamenii. Mai drace alb (ca esti un dracusor, are dreptate Senzationalul !!! ), cum mama naibii crede asa ceva un tip extrem de inteligent si senzational si patrunzator si sensibil (femeia aceea insarcinata, felul in care el a sesizat/trait starea/tabloul complet ..) ??!!!??? Pentru ca nu esti asa, nu esti, o stiu si eu insa tu o stii cel mai bine dintre noi toti. Asa de perfect stii sa te acoperi cu ceva ce nu-i al tau, nu face parte din tine incat un tip ca el sa se lase pacalit ? Singura problema e ca nu stii si nu vrei sa lasi garda/scutul jos, nici macar atunci cand stii ca merita, mori de frica sa nu pierzi ceva, ceva din tine, ceva ce tu ai construit cu migala, un zid care sa te apere (sa te apere de ce/cine?) si acu’ sa-l darami ?!? “ Miruna e puternica, Miruna nu poate sa-si ingaduie sa fie vulnerabila, sensibila, iubitoare de oameni, nimeni nu trebuie sa vada asta!!! ” De ce, ce se intampla cu tine? De ce iti arati o faţă construita fals si de ce ti-ai fabricat-o? N-ai obosit? Nu vrei sa te “odihnesti” pe umarul lui ? Stiu cum e si stiu ca-i al naibii de greu sa lasi scutul jos. Da’ se poate, Miruno ! Si merita, e al naibii de bine dupa. Si inca ceva : ce stii tu despre el, adancul lui, pentru ca pare ca nu ai avut rabdare sa afli despre el ce simte/traieste/a trait dincolo de…incapatanarile tale?
Stii ceva? Gelozia distruge cea mai puternica poveste de iubire, doi oameni se pot desparti iubindu-se …dar cel gelos nu poate sa inteleaga ca a iubi nu inseamna sa reduci fiinta celuilalt doar la tine/pentru tine…Ai vrea sa fie intr-o colivie, cu tine bobita de aur ? Un prieten mi-a spus candva ca nu intelege de ce cand te casatoresti, in loc sa se dubleze prietenii, si-ai lui si-ai ei, ramane mai niciunul ..Poti sa recitesti ce a postat Pash_nicul cu domesticitul/dresura si asta: ” Vad peste tot in jurul meu “ sentimente neincepute, sufocate sau pierdute pentru ca ne lasam condusi de teama generata de complexele si neputintele noastre, orgolii, lucruri neintelese sau neexplicate la timp, care sfarsesc prin a ne indeparta unul de altul, sentimente care ar putea sa ne hraneasca, sa ne imbogateasca sufletul, insa, undeva in adancul nostru, ne e teama ” si apoi asta, din ce am intuit eu despre tine :”…pentru ca, undeva, candva poate o sa te gandesti daca cel mai important e sa controlezi totul (mai ales ca e o mare iluzie ca ai/am putea asta) si daca nu cumva uneori ti-ar fi bine sa te poti plia la celalalt , uitand un pic de tine (pentru ca “nu te poti cunoaste refuzand “intalnirea “ cu ceilalti”) , privind mai mult imaginea de ansamblu si nu doar detaliile.” ?? Si apoi asta :” acum singurul lucru pe care il inteleg sa mi-l asum este :” Am facut tot ce a depins de mine pentru a dezvalui ce am simtit cand m-a legat ceva puternic de cineva? “

Ma inviti la botez ? NU exista iubire ! Icon_biggrin
Sus In jos
M

M


Mesaje : 38
Data de înscriere : 10/09/2009

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeDum Sept 27, 2009 1:37 am

De ce nu ma descurc cu scrisul aci ? De ce nu-mi iese asa frumos ca al vostru? NU exista iubire ! Icon_biggrin Ca ma enerveaza si pe mine ce mic si urat e... Parca-s impiedicata !!! Acu', bineintels ca o sa iasa ok ca sa nu ma creada nimeni ca nu ma descurc.. NU exista iubire ! Icon_tongue Cum sa fac si ce cand scriu mai intai la mine-n fisier si apoi transfer aci? Ma salveaza careva??? NU exista iubire ! Icon_bounce Ma gandesc ce m-oi face cand o fi sa vreau sa postez vreo melodie sau vreo poza NU exista iubire ! Icon_smile
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeDum Sept 27, 2009 3:28 am

Penelopa, pe undeva (daca nu peste tot) s-ar putea sa ai dreptate.

"Senzationalul" - asa cum l-ai botezat tu - mi-a spus, la randul lui, lucrurile astea. Culmea, cam sub aceeasi forma. Am zambit un pic citind, pentru ca aveti oarecum acelasi stil. Daca n-as sti sigur ca n-are internet acasa (din motive de mutare), as spune ca face smecherii...desi nu-i genul, asta clar.

Toate lucrurile de care mi-a fost frica au fost spuse intre noi. Tarziu si degeaba. Concluzia, aceeasi. Nu suntem jumatatea celuilalt. Si probabil ca are dreptate.

A fost dragoste "cu nabadai" initial. El a depasit pragul si-a intrat in faza de "hai sa ramanem buni prieteni", deci i-a trecut. Mie inca nu...sunt in faza de bandajare a ranilor...

P.S. -


Ultima editare efectuata de catre Mira in Joi Oct 15, 2009 2:29 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Alexa

Alexa


Mesaje : 88
Data de înscriere : 05/08/2009
Localizare : ROMANIA

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeDum Sept 27, 2009 5:39 am

Penelope, scrie direct aici , spontan, fara sa descanti , sa corectezi si apoi iar sa scrii si sa transferi .Nu iti e greu?
Ia incearca direct " pe curat" fara ciorne , sa vezi ce frumos iese.
Nu,MIra , ne e el . Dupa cat il cunosc ,astlel de stratageme nu-l caracterizeaza .
Penelopa n-a facut altceva deca sa dezvolte ideile tale imbracandu-le in cuvinte bine ticluite, rumegate.
Si termina odata cu suspiciunile ca iti tragi singura covorul de sub picioare si sa vezi atunci ce " toc" de bataie primesti !
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitimeDum Sept 27, 2009 5:50 am

Aualeu, nu da !!!

Nu vazusi bre ca fix asta ziceam si eu ? Numa' ca m-a distrat "potrivirea" de stil, atata tot.

Penelopa, pot sa-ti spun sigur-sigur ca acum doi ani, pe forumul de care-ti povesteam, exact asa te-as fi bubuit..."Bai...ma lasi ? Ia sa vedem, cam de ce crezi c-ai putea sa judeci cine-s eu si cum traiesc, a ?"




Cumintica,

Mira


Ultima editare efectuata de catre Mira in Joi Oct 15, 2009 7:27 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





NU exista iubire ! Empty
MesajSubiect: Re: NU exista iubire !   NU exista iubire ! Icon_minitime

Sus In jos
 
NU exista iubire !
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ba exista iubire...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
everybody :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: