everybody
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
everybody

relatii, cunostinte, prietenii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ba exista iubire...

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
14dincarti




Mesaje : 7
Data de înscriere : 06/08/2009
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti

Ba exista iubire... Empty
MesajSubiect: Ba exista iubire...   Ba exista iubire... Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 7:55 am

Ce tot dati cu gurile? N-am lipsit decat 3 zile…cat dureaza o minune adica.
M-ule, poezia mi-a placut si mi-a adus aminte de ‘Daca nu cer prea mult’ a lui M. Sorescu.
La mine chiar s-ar potrivi..desi nu-i vorba de-un pot sau licitatie la cacialma.
Serios vorbind, nu exista vreo varsta o iubirii. Daca esti printre ‘alesi’, asa le spun eu celor care au parte de asa ceva, te regasesti intr-un fel pe tine in cealalta jumatate. Sa fii liber la spirit si sa nu te uiti niciodata peste umar sa vezi daca te urmeaza cineva sau sa conditionezi, prin reciprocitate, ceea ce crezi si simti ca poti oferi, cred eu ca este esenta. Altfel, totul ar semana cu un fel de act comercial, un troc in fapt. Iti dau, imi dai...simplu, dar lipsit de puritatea sentimentului.
O definitie exhaustiva a iubirii oricum nu a dat-o nimeni. Drumul se pare ca incepe spre tine insuti, chiar daca adevarul si realitatea descoperirilor sunt greu de acceptat si suportat.
Multe ar fi de spus pe tema asta, mai bine zis inepuizabil.
Distinctia dintre a fi indragostit(a) si a iubi e un prim pas. Iubirea, in sensul pe care l-am inteles de la tine, e una dintre doi oameni care nu fac confuzii. Erotismul are si el un rol important, desi cel mai adesea e asimilat cu sexualitatea ca parte carnala a iubirii.
Sigur ca nu am reusit sa raspund, macar multumitor poate, intrebarii tale privind capabilitatea fiecaruia de a (mai) iubi. Tot D-zeu insa, cred eu, va sti cum, cand si cui sa-i acorde calitatea de ‘ales’. Dina acel punct insa, depinde de fiecare cum va sti sa mearga mai departe.
Deja cred ca m-am intins prea mult si e inca rece afara.
Omagiile mele M..si voi raspunde, chiar daca intarziat...sau ‘adormit’, celor care-mi fac onoarea de a ma baga in seama.

K (reprezentant al figurilor din carti)

PS: Multumitu-mi-am si Mira? Nu de alta, dar suferinta e miezul dramei umane in general. Evident ca un e cazul aici insa…
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Ba exista iubire... Empty
MesajSubiect: Re: Ba exista iubire...   Ba exista iubire... Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 7:57 pm

Oh, Kavalere, am lasat dramatismele la o parte...sa se "bucure" de asa ceva fecioarele cu batiste brodate intr-un colt si ochii lipiti iremediabil in tavan, asteptand un Fat-Frumos care eventual sa stie alina oftaturile minutios studiate in oglinda...Smile))

Eu, gospodaroasa ca de obicei si (re)invatata sa fiu "terestra", ma ocup de copii, munca, probleme (mai mult sau mai putin) administrativ-practice...ma rog, toate-s vechi (si noua toate...voua nimic!) Rolling Eyes

C-a ramas acolo...undeva...ceva...asta-i alta poveste...da' noi traim intr-o lume real-materiala, in care basmele (indiferent de desfasurare sau final) nu prea au ce cauta...

Iaca mai aprind o tigara. Noi astia "cu fumuri" avem mai des ocazia sa meditam. Asta e valabil pentru ai de-i duce neuronu'. Ailalti au doar ce tine in gura... Twisted Evil

Toate cele bune,

Mira
Sus In jos
 
Ba exista iubire...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» NU exista iubire !

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
everybody :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: