everybody
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
everybody

relatii, cunostinte, prietenii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Vreau sa cred ca...

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeSam Noi 07, 2009 2:09 am

(Sters...din motive personale...)


P.S. On topic: Asa ma cert eu cu lumea, mai nou. Mesajul de mai sus l-am postat la sectiunea "comentarii" pentru articolul respectiv.
Deci, dragii mei, clar e o tara libera, in care omu' poate face ce vrea. Daca nu mai putem, hai sa ne certam...da' barem s-o facem "cu stil". N'est-ce pas ?

Ia comenteaza Alexo, sa te vad ! Smile)))))))

Cu condeiul la-ndemana,

Mira


Ultima editare efectuata de catre Mira in Lun Dec 14, 2009 3:14 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeSam Noi 07, 2009 5:23 am

Cum se "interpreteaza" un C.V. Very Happy

persoana sociabila = cum poate, dispare de la birou
capacitate de prezentare remarcabila = nu-i bun de nimic
capacitate de comunicare remarcabila = sta pe telefon toata ziua
pregatire remarcabila = in ultimul timp nu a mai facut nici o tampenie majora
munca are o importanta deosebita pentru el = nu retine datele
traieste o viata sociala activa = bea ca porcu’
familia lui traieste o viata sociala activa = si aia beau ca porcii
munceste independent = nimeni – niciodata nu stie ce face el de fapt
gandeste rapid = gaseste scuze foarte credibile pentru orice
gandeste precaut = nu vrea sa ia decizii
agresiv = respingator
rezolva logic problemele dificile = paseaza orice e de facut altcuiva
se exprima foarte bine = vorbeste in limba romana
prezinta capacitate de conducator = e gras si urla tot timpul
are simtul umorului = cunoaste cateva bancuri stupide si dezgustatoare
isi construieste carierea constient = e un mare lingau
e loial = nu ar gasi de lucru altundeva


P.S.: Sa vorbim si despre...anunturi matrimoniale...? Very Happy


Cu buna-dispozitie,

Mira
Sus In jos
Alexa

Alexa


Mesaje : 88
Data de înscriere : 05/08/2009
Localizare : ROMANIA

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeSam Noi 07, 2009 7:10 am

De ici un pic de colo mai mult iata ca iesi un comentariu destul de pertinent. Iti mai pierzi idea cate odata dar nu-i bai ... se intelege.

Sincera sa fiu nu citesc ziare locale. Se stie ca in ele, asa zisi " gazetari" isi varsa veninul, incultura si nationalisulu desentat.Presa ar trebui sa fie cea de-a patra putere-n stat, din pacate mai va pana atunci.
Deci nu cumpar si nu citesc ziare, mi-e sila !

Prefer sa ma intalnesc in noptii albastre si tarzii cu eroii literaturii clasice si universale care de-a lungul anilot mi-au fost prieteni reci dar sinceri.
Uite o sa razi , mi-e dor ra recitesc " groapa " luil Eugen Barbu. am un exemplar cu autograf la care tin foarte mult.Stiu ,nu e o literatura eleganta , ca a lui Teodoreanu, dar e inspirata din locurille copilariei mele. Groapa luo Ouatu e azi una din cele mai elegante zone ale Bucurestiului.

Domeniile Coroanei, Parcul Regina Maria, Manastirea Casin, Liceul Aurel Aurel Vlaicu, spitalul de copii Caraiman sunt doar cateva din edificiile cu o arhitectura ce inca amintesc de acele vremuri.
Cand m-am maritat a trebuit sa plec din acest cartier , sufar si azi .
Nu mai citesc de mult romane de dragoste gen Sandra B.Nu ma satisface o astfel de literatura mi se pare desueta.
Prefer stilul lui Marin Preda, Barbu, Stancu... de n-am sange nobil

Stii ce ai uitat tu sa mentionezi? ca zona de unde ai citit tu ziarul " ala local" are o culoare politica ce se evudentiaza in rauri de cerneala ... cam rosie.

Fara politica ! Da admino?
Citesc acum" La ordin" de Dick Francis, despre cai. ( Apropous, mai faci echitatie ?)
Nu te mai necaji , nu schimbi tu lumea!

Zici ca vor venii zapezi albastre?!... abia astept


Noapte Buna!





Sleep
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeSam Noi 07, 2009 4:06 pm

Alexo, comentariul cu pricina e "neslefuit", scris tumultuos, intr-o "criza de suparare".

In general nu-s atat de acida, acu' nu stiu ce mi-a venit. Poate mi-au sarit in ochi frazele bolovanoase, cuvintele bombastice, exagerarile fara fond. Ziaristul cu pricina, evident, il lauda pe domnu' primar ca ne-a facut orasul frumos. Gandind practic...cui era sa-i cante osanale ? Mie ? Tie ? Nu ! Lu' sefu' ! Mi se pare corect... Da' macar s-o fi facut "tolerabil"...

Nu fac politica intr-un mod "afisat", dar nici nu pot ignora ca traiesc intr-o realitate care ma intereseaza.
Media ESTE a patra putere in stat, din pacate nu reusim, din torentul de informatii, sa le alegem pe cele importante.

Trecand la literatura...romanele Sandrei Brown mi s-au parut intotdeauna "de prostitutie intelectuala". Parerea mea ! Teodoreanu are, intr-adevar, un stil aristocratic, insa usor exagerat...eu una nu l-am "inghitit" foarte bine, desi a fost subiectul lucrarii mele de stat.

Stii de cine mi-a adus aminte Teodoreanu ? O sa razi...de filosoful nostru.
Sus In jos
pash-nicu

pash-nicu


Mesaje : 41
Data de înscriere : 17/08/2009
Localizare : Sinaia

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeSam Noi 07, 2009 5:27 pm

Poate o sa radeti de mine , dar trebuie sa recunosc , din pacate , am devenit un nostalgic al vremurilor de trista amintire . Si spun asta , avand o tot mai accentuata credinta ca nu gresesc .
Avand posibilitatea , acum , a fac o comparatie intre banul capitalist si cerneala rosie , pe care am folosit-o unii , “baut-o altii , sau ignorat-o marea majoritate , privesc si deplang scufundarea lenta , dar precisa si sistematica , in mocirla “pupincurismului” mioritic .
Atunci , prefata , prologul , sau ma rog , introducerea in orice domeniu , erau momente de pioasa si adanca recunostinta pentru “marele strateg” , urmand ca apoi , valoarea , substanta , sa-si puna hainele de gala si sa ne poarte , macar si cu gandul , spre inaltele sfere ale sublimului . Citeam “inteligent” , caci fiecare cuvant , virgula , ascundeau in spate sensuri pe care nici cenzura nu indraznea sa le elimine , atat erau de frumoase . Si s-au faurit valori , si s-au creat oameni adevarati si nu-mi era rusine sa spun ca sunt roman . Ba chiar eram mandru de aceasta .
Astazi?
A patra putere in stat a rasturnat sistemul de valori , propunand cu nerusinare idoli care nu au nimic in comun cu valoarea , indicele IQ , bunul simt , morala , caracteristice noua , romanilor .
Pentru sume mai mari , sau mai mici , functie de tiraj , sau importanta condeiului , s-a putut publica orice .
Si atunci , vorba Alexei , mai bine lipsa . Nu presa ! Nu televizor ! Nimic din ceea ce ar putea sa imi otraveasca mintea .
Pe vremuri , cumparam ziarele doar pentru bucuria folosirii lor in scopuri “dosnice” . E drept ca unii , mai patrunsi de “spiritele” vremii , isi inveleau salamul si painea in ele , in semn de multumire tovarasilor , dar astia erau exceptia de la regula .
Astazi nu stiu ce ne-a mai ramas , poate strigatul in pustiu , Mira , pentru ca daca vei iesi in piata publica sa-ti plangi durerea , “noul om” te va privi cu neincredere , poate isi va trage , doua trei cruci , cat prevede datina si se va scurge mai departe , sub povara gandurilor strivite de Zeul Ban (nu al Craiovei , desigur Laughing ) .

Pash_nicu
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeSam Noi 07, 2009 5:54 pm

Camarade, n-o sa ies in piata publica...nici macar ca sa ma revolt.
M-am saturat de celebritate, vedetism si "prezenta in primul rand". Au gust amar.
Ma aflu intr-o stare de...degeaba. Imi doresc sa fi fost urata si proasta, sa ma fi putut pierde in multime si sa nu (ma) gandesc.
Nu de la prapaditul ala de articol mi se trage, ci de la multe, foarte multe lucruri care s-au adunat. Poate am obosit. Poate mi-am pierdut energia. Poate nu mai stiu sa rad decat "de masca", pentru ca lumea o stie pe Mira vesela si asa trebuie sa fie.
Poate, cautand mereu un sens figurat al cuvintelor, nu mi-l mai amintesc pe cel de baza.
Poate am vrut mereu perfectiunea si am uitat ca unicitatea e data tocmai de un detaliu.
Poate n-am dat destul...si de-asta mi s-a dat atat de putin,
Poate e de vina toamna asta care nu vrea sa fie iarna.

Dar...peste toate tristetile mele, maine soarele isi va arata cap de Isus bland...


Mira
Sus In jos
sandro

sandro


Mesaje : 35
Data de înscriere : 10/08/2009
Localizare : Bologna

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeDum Noi 15, 2009 6:23 pm

Bravissima, Mira Very Happy !! Gramatica ta e perfecta, ca si trairile tale d Sfinx crestinat cu fata spre miazanoapte, dar tragand cu coada ochiului always spre Wild (B)East.. Strig, deci, ca o pupaza oarba, ca 1 sobol d preerie, ca o frunza palmata , pupata in gura d wind - MERITA, amica mia, sa mai meditezi fortat la materialismul dialectic pierdut, sa crezi ca " impreuna putem modela o tara mai buna!", ori sa-ti picure-ntre creierii moi lozinci d fraternitate capitalista, scuipate/racnite (alt cuvant nu-mi vine in minte) d idealistul Kennedy in W. Berlinul anilor '50 :" nu te intreba ce face tara ta pt tine, intreaba-te ce poti face tu pt ea", cand constati aici&acum, asa cum au facut-o si altii pana la tine, ca nu suntem altceva decat carne d tun/macel, mititei umflati cu pompa, manele poznase/golase si rachiu rasuflat, la Orgia negutatorilor d Suflete/Vieti ?! Dintotdeauna ? Hmm..sincer, prefer sa cant "am cravata mea, sunt pionier" si sa-i intreb doar asa, la o-ha, pe pidosnicii aia d guverneaza (cica !) ce-a mai ramas din Miorita, daca stiu diferenta dintre "imbogatire" si "bunastare".. Altfel, imi plac decantarile tale frenetice/calde and.. i shall always adore the way words blow me !
https://www.youtube.com/watch?v=1urNN2FGsDc
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeDum Noi 15, 2009 8:40 pm

Barem gramatica sa fie perfecta, daca Mira nu-i. Very Happy

Off topic, am ajuns la concluzia ca daca eu nu dau doi bani pe mine, n-o sa-mi ofere nimeni doi bani jumate.


Probably right (again),

Mira
Sus In jos
sandro

sandro


Mesaje : 35
Data de înscriere : 10/08/2009
Localizare : Bologna

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeDum Noi 15, 2009 10:22 pm

1 banut pt 1 suras, atunci..si, dorind sa-ti risipesc UNA din marile dileme existentiale, iti raspund: nobody's perfect !! In fine, stii tu, mesajul e mult mai complex, dar tocmai am piratat/visionat 2012 si sincer, nu prea ma simt in APELE mele.. Patience, M., in 3 anisori se termina TOTUL si cineva va trebui s-o ia iar d la capat..
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeDum Noi 15, 2009 10:52 pm

Nobody's perfect...I'm nobody ! Very Happy


La perfectu' simplu,


Mira
Sus In jos
sandro

sandro


Mesaje : 35
Data de înscriere : 10/08/2009
Localizare : Bologna

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeLun Noi 16, 2009 8:25 pm

Always optimistic in your way, i see Smile And equilibrated too..Nici mai mult ca perfect(a), nici imperfect(a). Eu optez pt ce nu ai spus/scris : always perfectible ! Ca noi toti, dealtfel, pere malaiete, semanand cu Tartarin from Tarascon ,dandu-ne hutza pe ramurile Arborelui Vietii, cufundati pana-n gat in dileme, neputand a numaiDORi..
Sus In jos
sandro

sandro


Mesaje : 35
Data de înscriere : 10/08/2009
Localizare : Bologna

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeDum Dec 13, 2009 9:37 pm

Mi-e sila sa mai deschid gura, sa ma exprim in fata oamenilor, caci si-asa nu ne/ma asculta NIMENI, poate doar cu cei "mici" ma mai simt in largul meu si capabil sa ma daruiesc/exprim liber...... Deci, nu ma rabda inima sa mai vad/simt plutind in aer atata IPOCRIZIE !! Unde-s increderea, dragul d oameni, vechea si buna democratie, bunastarea schimbata pe love story-ul capitalist ? Privind acest video&rumegand stirea, brothers, se intuneca ceva in mine, devine mai fragil si mai molatec, nereusind sa ma strecor printre cuvintele noii limbi d lemn ,inventata d papusarii lui uncle sam&union jack .. Ma chè cazzo, oare pana aici sa ne coboram noi, rasa umana, incat sa aplaudam orice figura&gest al unui buratino over the ocean, care-n afara d chiacchere, sustinerea/suportul unui Sistem avariat, surasul nevestii si 1 manual d management perfectibil al mimicii, nu are nimic la indemana ? Ma pish pe dilemele lui vechi d cand lumea! Fiindca sa ACCEPTI Nobelul pt pace si-n acelasi timp sa trimiti oameni la moarte, in numele a ceea ce-a fost candva o democratie, e o insulta la adresa a ceea ce ne place sa numim si sa credem ca exista inca in noi, scanteia Divina si stropul d Umanitate.. Nu mai vreau alte spectacole, le dezavuez pe toate, caci in niciunul nu ma regasesc intreg, nefragmentat, ci doar rece, ca si picoarele... Inevitabil, parca mai mereu Povestea noastra tine cu tot dinadinsul sa ajunga intr-1 unghi mort, d unde nicio aripa d pasare nu ne mai poate fugari prin vise.... Si-acum, spuneti-mi voi, shall we waitig Godot, or we're still afraid of V. Wolf ?
p.s. Afghanistan&Iraqi missions has nothing to do with peace, just the pipeline..RUSINE !!
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeLun Dec 14, 2009 3:22 am

Acu' pricepi, sandrule, de unde mi-a venit starea de lehamite?
De la mizerii ca asta...si altele asemenea...

Vezi de ce (parere personala!) sunt mai fericiti imbecilii, orbii si surzii, decat oamenii care inteleg, vad si aud?

Nu mai vreau sa vorbesc. Sunt din ce in ce mai dezamagita si mai scarbita.


Ultima editare efectuata de catre Mira in Lun Dec 14, 2009 6:29 am, editata de 1 ori
Sus In jos
sandro

sandro


Mesaje : 35
Data de înscriere : 10/08/2009
Localizare : Bologna

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeLun Dec 14, 2009 5:30 am

Stiu , Mira, aceeasi lehamite simt ca ma trece si pe mine d vreo cativa ani si... nu se mai termina. Vor urma alte valuri, alte lupte pierdute, alte pustietati, stim doar cum/in ce fel se-nvarte Lumea asta ciudat d albastra si cred ca in "criza" vom fi mereu, doar e conditia noastra..Altfel, ideile mele in privinta cocotei numite Politica sunt muuuuult diluate, dar asta frizeaza absurdul si e o insulta la adresa bunului simt, in ciuda trifermentului verbal, cu aroma d capusuni invelite in frisca, pe care-l mesteca d cand s-a itit/am aflat ca exista..Anyway, voiam sa-ti spun mai demult ca am pt tine 1 bland gand hoinar, purtat d aripile wind-ului virtual, cand bataia d aripi a cuvintelor se preface in PulberedeStele, care sper sa aduca sclipiri magice pe 1 Cer tot mai intunecat d obscurantism..(cred ca-ncerc sa dreg busuiocul- am ratat felicitarea d ziua ta!) Embarassed DOReste in continuare, M.!.. Ai 1 talent innascut pt astfel d chitibuserii, care ar fi pacat sa se raceasca in tine......Simte sangele colcaind/cloncanind/cazand si itindu-se in tine, continua sa te MIRI.....Iti sta bine..... Wink
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeLun Dec 14, 2009 6:58 am

P... come poeta, come Paris
come perche' non sei piu' qui
e sono Pi come pecora
e poi padrone di me nonostante i miei Pi.
Pi come Pierpaolo, come pulito
come perche' t'hanno finito
e sono Pi come pavido, ma
poi ci ripenso e mi piace cosi.
Pi come perfidia, come pianto
come perche' mi hai preso tanto
ma nell'amore succede cosi'
resto per sempre poeta e Paris.
Pi come peccato, come paura
come profumo d'avventura
ma mi ritraggo, rifletto,
ci penso per ritornare ai miei candidi Pi.
Pi paradiso, Pi pestilenza
Pi pessimismo di coscienza,
la filastrocca finisce cosi:
si ricomincia dai primi due Pi

https://www.youtube.com/watch?v=tigyhlJQnSA

Non capisco perchè non mi riesce...cmq cerca su youtube Fabio Concato - "Pi...come"

Grazie per gli auguri. Smile E' passato il compleanno, forse il più bello degli ultimi dieci anni...mai poi sono tornati i giorni "pesanti". Ormai mi trovo in uno stato di "inutile e impossibile"...e già non ce la faccio più! E' un cazzino, questo...

Sono strana io?

Stanca,

Mira
Sus In jos
sandro

sandro


Mesaje : 35
Data de înscriere : 10/08/2009
Localizare : Bologna

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeMar Dec 15, 2009 5:52 am

Bloody good lyrics, Mira si.. minunat sa-ti musc umarul gol, din cand in cand... Smile Ce-ar mai fi d adaugat ? Habar n-am sa ma mai exprim in cuvinte, ar fi atat d spontane si poetice, cuvinte-femele cu pui blanzi in gura si cuvinte-barbat cu madularul tapan, orbitor, mi-e teama ca nu le-ar intelege multi sensul.. Cert e ca, atunci cand ma inunda tristetea ta, mi-as dori sa-ti pot insufla din nou "viata" , somehow.. Well, si eu imi doresc Unicornul inapoi, si fluturii aninati d parul meu (care mi se scurge pe umeri ca o Dunare mai mica, cel putin o data/an), si fulgii d nea, si porumbul cald, vreau inca sa ma friga, sa ma Bucur, sa-mi fie dor.. Sa-i spunem pe nume, DOR, caci altfel, lipsite/cazute din numele lor, lucrurile d Taina din care e facut universul si wind-ul nu ar mai avea sens/putere..... Tu, strana ?! Mi fai sorridere.. sei solo fragile, donna, one-woman show..capisci ?! Wink
Ti voglio bene !
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitimeVin Dec 18, 2009 5:27 am

Uof, sandrule, câteodată mi-e aşa necaz că-mi tac cuvintele şi nu le pot vorbi...

Da' nu-i bai, acuşica vin sărbătorile, şi de-aia m-am hotărât să fac pace cu oamenii.

De o săptămână ninge domol. Celui care-a născocit iarnă bogată, chiar la sfâşit de an, să-i fie zilele pline de muguri stând să se deschidă şi să-i fie casa luminată de lună în al treilea pătrar. Ninge de pe podişuri de argint intrate într-o fărâmare neterestră. Ninge din străfund de veacuri şi din împărăţie de jderi. Atâta zăpadă, atâta lege albă şi atâta dezmăţ în glasul vântului mă fac să cred că pe o vreme ca asta pământul se roteşte prin spaţii lunecând pe lingouri de argint şi cântând din toate viorile.

La vremea asta, care-mi seamănă a noroc bătut pe trei cruci cu fire de pelin, uite-i adun pe toţi şi le spun: hai să ne-mpăcăm. O săptămână să stăm împăcaţi, dac-om putea, barem până la Crăciun, să ne facem c-am uitat afuriseniile şi blestemele scăpate sec prin fulgerele ochilor....

Hai că n-o fi aşa greu. O săptămână nu e un an (şi împăcarea nu e iertare!).

P.S. Da-da...staţi voi liniştiţi, că nici eu nu dorm! Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vreau sa cred ca... Empty
MesajSubiect: Re: Vreau sa cred ca...   Vreau sa cred ca... Icon_minitime

Sus In jos
 
Vreau sa cred ca...
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
everybody :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: