everybody
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
everybody

relatii, cunostinte, prietenii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Lectii de viata

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeDum Sept 27, 2009 11:45 pm

Initial, forumul asta a aparut dintr-o nevoie de regasire a vechilor legaturi stabilite pe Love, corect ?

Nu suntem toti, nici nu cred c-o sa mai fim vreodata. Apar insa oameni noi, cu care interactionam, pe care ii apreciem si cu care facem schimburi de pareri. Si treaba asta ne face bine. De-asta l-am si numit "Everybody - relatii, cunostinte, prietenii".

Deschid topic nou sa vorbim despre fapte care la un moment dat ne marcheaza in viata. Eu mi-am primit azi o lectie, de la copiii mei. Am avut mereu indoieli ca, oferindu-le doar o mama (devotata, e adevarat, dar parinte singur), vor evolua corect. Vreau sa creasca frumos si drept, fara sa stie ce-s compromisurile, sa aiba verticalitatea de a-si asuma faptele si consecintele lor...si, mai ales, sa iubeasca oamenii, ca sa fie iubiti la randul lor.

Mi-a (re) venit ideea cu mutarea la Bucuresti, drept pentru care am decis sa eliberez un picut casa de lucrurile inutile, sa-mi fie mai usor cand o veni momentul. Dupa-amiaza mi-am convocat juniorii si le-am explicat cam asa: "Aveti hainute care nu vi se mai potrivesc, aveti jucarii pe care nu le-ati mai atins de nu mai tin minte...aveti tot soiul de nimicuri la care nu va mai uitati... Hai sa facem intr-un fel, sa le strangem in plase si cutii si o sa le duc maine dimineata la biserica, pentru copii ca voi, care n-au."
Eu nu-s "dusa la biserica", n-am o relatie stralucita cu doamne-doamne...dar pe ei i-am lasat sa-si faca alegerea, c-o fi buna si-o lumanare aprinsa din cand in cand...barem pentru linistire...

Au fost fantastici. In cateva ore se facuse o triere exemplara. Tot ce era rupt, stricat, patat...la gunoi. Tot ce au apreciat ei ca ar putea placea sau folosi "unor copii tot ca noi, dar care n-au..." s-a chitit, aranjat, dichisit in pachete frumos ordonate, pe varste.

Ar fi trebuit sa postez asta pe topicul cu valoarea unei femei.

Cu toate defectele mele, cu toate neimplinirile, cu toate balantele care-mi arata ca uneori nu-s un om suficient de bun...am crescut copii minunati !
Nu le-a lipsit nimic niciodata, au avut chiar mai mult decat si-au dorit sau decat au cerut, i-am rasfatat incercand sa compensez faptul ca le-am luat un tata (care nu i-a vrut si nici nu-i vrea, de cativa ani nu mai stie nimic de ei, nici nu vrea sa stie, da' biologic...e tatal lor...), stam de taclale impreuna sambata si jucam fotbal duminica, ii iubesc enorm si ei stiu asta, ne intelegem din priviri, facem echipa "legata"...insa mereu m-am intrebat daca nu cumva vreodata...candva...peste orice le-am dat...nu-mi voi reprosa mie insami ca le-am luat mai mult...

Azi am avut certitudinea (pentru ca dorinta o am de mai multa vreme) c-as mai putea creste un copil. Da, cu ei am facut treaba buna !

Fericita,

Mira
Sus In jos
M

M


Mesaje : 38
Data de înscriere : 10/09/2009

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeLun Sept 28, 2009 4:24 am



Nu m-am intrebat care-i valoarea mea ...si nici n-o sa ma intreb acum. Intamplarea/sansa mi-a scos in cale oameni care m-au marcat, prezenta lor in viata mea a fost la fel de vie si stralucitoare precum curcubeul dupa ploaie. Stiu ca nimic, dar absolut nimic nu e intamplator, si nici locul acesta, aici. Sunt oameni reali, sunt insa si oameni pe care nu i-am intalnit/vazut niciodata, n-am stiut sau n-am putut sa le multumesc, niciodata sau indeajuns si ei nu stiu sau nu cred ca-i port in suflet/in mine... Sunt oameni care mi-au (re)confirmat ca Autenticitatea/Identitatea nu se explica, ea doar se afirma prin ceea ce Esti/ai devenit. Prezenta lor mi-a desavarsit/alchimizat fiinta, au facut sa se iveasca in mine emotii simple, insa atat de vii si intense....m-au modelat, m-au facut sa fiu "frumoasa", m-au facut sa-mi pun intrebari, sa caut si sa gasesc uneori raspunsurile. Semnul/Marca lor s-a imprimat pentru totdeauna in mine. Ma gandesc acum la asta: cred ca valoarea mea, a unui om e media oamenilor pe care-i intalnim.


Credeam ca stiu sa fiu inteleapta, macar uneori, ca nu pun etichete. Ieri si azi am aflat, din nou, ca oamenii nu sunt intotdeauna ce par a fi, ca unii oameni pot sa-si dezvaluie stralucirea doar incetisor, in timp. Pe Mira o asezasem intr-un coltisor al meu cu eticheta :" nu-mi place, nu stiu de ce (de fapt acum stiu ce nu-mi placea, era ceva ce tinea de imposibilitatea mea de a ma supune unui "comandant de osti" ce parea ca nu tine seama de libertatea mea si nici de-a celor din jurul ei) si cred ca o sa ma gandesc la asta alta data."

Am o multime de lectii de viata. Azi insa, lectia mea de viata e Semnul /Marca Mira Lectii de viata Icon_queen si stralucirea ei.

Lectii de viata Icon_king Senzationalule !!!! Unde esti ??? O lasi sa-ti scape ???


Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeLun Sept 28, 2009 4:44 am

Penelopa, culmea e ca mie mi-a placut "aluatul" tau din prima clipa, de-asta mi-am si deschis sufletul. Cand am citit o frazuta din primul tau mesaj, care suna (din aduceri-aminte, nu citez)..."nu stiu ce nu-mi place la tine sau de ce nu ma simt bine cu tine aici", m-am gandit: "Uite, eu o intuiesc corect pe ea, dar ea pe mine nu...deci n-am rezolvat inca problema imagine versus fond"...si mi-am asumat treaba asta, n-am mai facut ca acum doi ani... Mi-am asumat-o aratandu-ti cine si cum e Mira de fapt.

Senzationalul mi-a dat, la un moment dat, un "cec in alb". Cu care eu, la vremea respectiva, n-am stiut ce sa fac. N-am stiut sa-l valorez. N-am stiut ca-s extrem de putini oameni capabili sa faca asa ceva in viata, cu o femeie. Si-ti spun treaba asta pentru ca e inca una din lectiile pe care mi le-am primit.

Dar dac-am reusit sa las o urma intr-un suflet de om, inseamna ca Mira poate, chiar poate !


Impacata cu lumea si cu oamenii,

Mira
Sus In jos
Alexa

Alexa


Mesaje : 88
Data de înscriere : 05/08/2009
Localizare : ROMANIA

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeLun Sept 28, 2009 6:22 am

Senzationalul"... ce nume e asta, suna aiurea mai degraba"Sun King", i se potriveste mai bine.Ia mai lasati baiatul n pace ca o fi sughitand de zor
Penelopa draga mea dar ce dar ai de a ridica oamenii in slavi!Nu ca Mira n-ar merita dar stii sunt ...geloasa Very Happy

Ne(remarcata),

Alexa
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeLun Sept 28, 2009 6:53 am

Alexo, ia sa te invete inteleapta de Mira cate ceva despre gelozie (exclud situatia de fata, ca asta deja ma face sa rad...vorbim asa...in general...) - daca stii ca ai un locsor in sufletul cuiva, n-ar trebui sa fie o problema.

E, mai multe din sentimentul asta nu inteleg nici eu.... Very Happy

Ma tem ca, daca vrei detalii si filosofii, va trebui sa-l intrebi pe Senzationalul intr-o zi...pentru mine el are darul (miraculos ca mersul lui Isus pe ape) de a gasi solutii la fix, care par extrem de simple...da' nu se stie din ce motiv, mie mi-au parut taaare complicate... Very Happy

Hai ca bem un zaibar impreuna cand vrei sa vii in vizita, si-ti trece de nacaz !


Cu pa'aru' pe masa,

Mira
Sus In jos
g_sand

g_sand


Mesaje : 57
Data de înscriere : 05/08/2009
Varsta : 56
Localizare : Busteni

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeMar Oct 13, 2009 6:20 am

Bine-ar fi sa ne cunoastem cu totii valoarea.
Dar uneori - chiar daca avem impresia c-am cantarit-o cu atentie - ar fi bine sa ne mai si... reevaluam. Nu de alta, dar stiti?! lumea evolueaza si e posibil ca de multe ori sa ramanem in urma fara sa ne dam seama.
Eu o fac destul de des - cu toate ca-mi cunosc valoarea - si asta nu face decat sa ma ajute, pentru ca de fiecare data mai adaug un +. Wink

La o buna reevaluare!
Chris
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeMar Oct 13, 2009 8:11 am

Erau niscai chestii de "citit printre randuri" si nu le pricepuram noi...?

Nelamurita,

Mira
Sus In jos
g_sand

g_sand


Mesaje : 57
Data de înscriere : 05/08/2009
Varsta : 56
Localizare : Busteni

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeMier Oct 14, 2009 4:11 am

La care "noi" te referi, Miro?!
Sau asta-i modul tau de-a aduna gasca?! Twisted Evil
Hm... sau poate ca n-am priceput (iti tot place sa repeti asta Very Happy) eu...

study
Chris
Sus In jos
g_sand

g_sand


Mesaje : 57
Data de înscriere : 05/08/2009
Varsta : 56
Localizare : Busteni

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeMier Oct 14, 2009 4:18 am

"Initial, forumul asta a aparut dintr-o nevoie de regasire a vechilor legaturi stabilite pe Love, corect ?"[b]

Sunt legaturi pe care daca le-ai rupt o data, nu le mai poti impleti asa cum au fost... indiferent de demersurile la care ai apela.
Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar una din dovezi este chiar acest forum, creat in exact acest scop, pe care vad ca nu si-l va atinge. No


I love you
Chris
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeMier Oct 14, 2009 4:36 am

Crisso, pai daca tu povestesti la plural ca tre' sa ne reevaluam...iaca noi, astia ne-reevaluatii,
incercam sa pricepem... Very Happy

Cat despre forum, a aparut "initial" din nevoia de a relua legaturile...unde s-o ajunge pan' la urma, om vedea...oricum, nu toate lucrurile pe lumea asta au un scop exact, precis, matematic, pe care tre' musai sa-l atingem...

La un moment dat ai facut demersuri inutile, nereusind sa re-impletesti o legatura ?
Pai o fi existand un motiv... Rolling Eyes


Neutral
Mira
Sus In jos
g_sand

g_sand


Mesaje : 57
Data de înscriere : 05/08/2009
Varsta : 56
Localizare : Busteni

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeMier Oct 14, 2009 6:13 am

Laughing Laughing Laughing nu reusesti sa ma "abati", Miro.... Smile))))
Pe marginea acestei afirmatii
"Nu m-am intrebat care-i valoarea mea ...si nici n-o sa ma intreb acum."
imi dadui io cu parerea... da' poate mai sunt si altii... ca-i loc destul sub soare.... (apropo' de cititul cu atentie sau... printre randuri... ) Very Happy

Evaluand.
Chris
Sus In jos
g_sand

g_sand


Mesaje : 57
Data de înscriere : 05/08/2009
Varsta : 56
Localizare : Busteni

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeMier Oct 14, 2009 6:18 am

Demersuri inutile a implini... ce?!
Iarta-mi curiozitatea. Daca-i asa cum spui... am cartile pe masa. Intelege Miro... sunt independenta! N-am nimic de ascuns... dar nici n-o sa vin pe forum sa-mi povestesc Love story-ul...
Daca am scris vreodata aici sau aiurea ceva despre asta... am facut-o cu DISCRETIE. Dar asa cum spuneai, oamenii sunt diferiti si procedeaza diferit... mi se pare normal... Wink

Chris
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeMier Oct 14, 2009 6:35 am

Crisso, e mult loc sub soare...da' din motive care-mi scapa, bag seama ca toata lumea vrea la umbra ! Very Happy

Cine-o fi inceput discutia cu "demersurile inutile"? Eu ???

Logic, daca-s "inutile" inseamna c-o fi un motiv pentru care "da cu rest"...nu ?
Asa rezulta, dupa ar'metica mea...

Ma opresc cu "broderia" pe marginea subiectului...am impresia ca devii "acida", ceea ce inseamna ori c-am atins un "punct sensibil", ori ca mergi pe varianta "arma cea mai buna de aparare e atacul". Si dac-oi fi priceput ceva in ultimul timp, e ca nu tre' sa intru cu bocancii peste nimeni...fie ei si lustruiti....

Rolling Eyes

Mira
Sus In jos
g_sand

g_sand


Mesaje : 57
Data de înscriere : 05/08/2009
Varsta : 56
Localizare : Busteni

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeMier Oct 14, 2009 6:43 am

Tu ai inceput, Miro. Dar nu asta e important.
Important e sa ne spunem parerile si sa incercam sa "descurcam itele", daca om avea ce descurca...
Nu-s acida. Incerc doar sa spun lucrurilor pe nume. Daca nu reusesc, asta-i cu totul altceva. Nu trebuie sa interpretezi.

O noapte frumoasa sa ai!
Imi place provocarea, da' "lupta" asta m-a cam obosit. Sleep

Chris
Sus In jos
Mira

Mira


Mesaje : 120
Data de înscriere : 06/09/2009
Varsta : 45
Localizare : Olteanca

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeMier Oct 14, 2009 6:55 am

Sunt legaturi pe care daca le-ai rupt o data, nu le mai poti impleti asa cum au fost... indiferent de demersurile la care ai apela.

Iote cine a inceput... Very Happy

Si mie imi place provocarea...numa' sa nu fie "acida".... Rolling Eyes


Neobosita,

Mira
Sus In jos
Alexa

Alexa


Mesaje : 88
Data de înscriere : 05/08/2009
Localizare : ROMANIA

Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitimeDum Oct 18, 2009 9:14 pm

"Cel mai mare pacat fata de oameni, nu este ura..ci indiferenta fata de ei. Indiferenta este esenta inumanitatii. ( George Bernard Shaw)

Opusul dragostei nu este ura, ci indiferenta. - Elie Weisel "

Hmm, se cam bat cap in cap ideile astora, parerea mea e ca indiferenta e lipsa maturitatii spirituale.

https://www.youtube.com/watch?v=w55Nib4uf1U... asa de conso;are , pt indiferenti!

study
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lectii de viata Empty
MesajSubiect: Re: Lectii de viata   Lectii de viata Icon_minitime

Sus In jos
 
Lectii de viata
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
everybody :: Prima categorie :: Primul forum-
Mergi direct la: